Opowieści znad talerza  Okolica na talerzu  Księga gości  Napisz do mnie Adresy kuchenne
FLACZKI/KRYZKI ZIMOWE ZUPY ŻÓŁWIOWA KAPUŚNIAKI

 ZUPY POLSKIE - ŻUR, ŻUREK

ŻUR POLSKI
Do 1 l letniej wody wrzucić 2 niewielkie skórki czerstwego żytniego chleba, 2 skórki chleba razowego oraz łyżeczkę kminku. Postawić w ciepłym miejscu w kamiennym garnuszku na 4-5 dni, aby płyn lekko skwaśniał. Następnie do 1 l gotującej wody wlać 1/4 zakwasu i rozrobić w nim 2-3 pełne łyżki mąki żytniej, osolić do smaku. Zagotowawszy okrasić tłuszczem ze skwarkami z wędzonej słoniny lub boczku i wkroić na talerz po parę plasterków kiełbasy. Żur postny okrasić - zamiast skwarkami - łyżeczką masła, można też wkroić na talerz po parę plasterków gotowanych kartofli.

wg Stefana Kuczyńskiego

ŻUREK CZWARTKOWY
Do 1 l letniej wody wrzucić 2 niewielkie skórki czerstwego żytniego chleba, 2 skórki chleba razowego oraz łyżeczkę kminku. Postawić w ciepłym miejscu w kamiennym garnuszku na 4-5 dni, aby płyn lekko skwaśniał. Następnie do 1 l gotującej wody wlać 1/4 zakwasu i rozrobić w nim 2-3 pełne łyżki mąki żytniej, osolić do smaku, jeszcze raz zagotować.
Ugotować 1l wody, wrzucić oczyszczone i pokrojone w półplasterki :1 dużą marchewkę i 3 duże ziemniaki, 1 liść laurowy i 2 ziarenka ziela angielskiego, gotować do miękkości. 1 cebulę obrać i pokroić w kostkę. 30 dkg cienkiej kiełbasy pokroić w plasterki i podsmażyć. Do kiełbasy dorzucić cebulę i zeszklić. Do ugotowanych jarzyn wrzucić kiełbasę z cebulą, wlać zakwas i 3-4 jajka ugotowane na twardo, pokrojone w plasterki. Całość posypać łyżką drobno pokrojonego szczypiorku.
Przepis własny


FESTIWAL ŻURKU 
18 maja 2002 roku  wraz z odegraniem południowego hejnału przed hotelem Holiday Inn w Krakowie rozpoczął się festyn kulinarny - zawody o tytuł najlepszego żurowara Polski.

ŻUR POLSKI - "wariacje na temat" z sieci

"Hej Hej
Właściwie to zaczyn z samej mąki bez otrębów to chyba zwał się barszcz biały? Żurek (barszcz biały), którego smaku nigdy nie zapomnę i zawsze będzie mi się kojarzył z moja Babcia:
zakwas:
5 łyżek mąki pszennej
litrowy garnek kamienny (najlepiej taki z innych zaczynów na żurek, oczywiście nie myty)
gałązka kopru lub 3 ząbki czosnku
Mąkę dajemy do garnka, zalewamy ciepłą wodą i dodajemy koper lub czosnek (jedno albo drugie, dwóch raczej nie, bo smaki się kłócą). Po 3-4 dniach, jak mamy zakwas, gotujemy 1 litr wody (można do gotowania znów dać koper, ale nie ten z kiszenia), dolewamy 0,25-0,5 l mleka i jak zaczyna nam wrzeć (nie gotować), wlewamy zakwas, który chwilkę trzymamy na ogniu, ale nie pozwalamy mu się zagotować. Żurek gotowy. Podajemy z jajkiem na twardo, smażoną w plasterki kiełbasą +/- boczuś, słoninka, nawet cebulka , ziemniaczki lub chleb i obowiązkowo łycha gęstej śmietany.
Ups, zrobiło się kalorycznie :)
A ciekawą opcją mojej mamy jest dodać troszkę na talerz chrzanu (ja osobiście wolę bez).
Jak podczas wakacji wrąbało się taki talerz na śniadanko, to można było pracować, aż do wieczora, głodu nie było czuć i oczywiście wszystko się spaliło.
Szymko

Może ja troszkę zmienię przepis.
Ja zamawiam u "babiny" na targu SERWATKĘ i przynoszę mojej żonce do domu, a ona już wie co z tym zrobić. Otóż :
około 1 1/2 litra serwatki zagotowujemy, dolewamy ok.1/2 l wody gotujemy. Następnie dodajemy przyprawy, czosnek, coś a'la vegeta i najważniejsze wędliny (nie mogą być aromatyzowane czyli coś z supermarketu = fe) swojskie, kiełbasa wiejska, szynka itp. Chwilę to gotujemy i następnie wlewamy rozmąconą mąkę z woda i słodką śmietaną (można jakieś skwareczki) i jeszcze chwila + jajko + może być ziemniaczek i ... ja zawsze po tym oblizuję moja łyżkę.
p.s. Może to się nazywa Barszcz, ale to dla mnie lepsze niż inne (nadkwasota).
Krzycho

Ja robię żurek tak jak moja mama:
3 kopiaste łyżki mąki na żurek (można kupić prawie wszędzie w Polsce), 3-4 ząbki czosnku (przekroić na pół), skórka z chleba;
Wsypać wszystko do naczynia (ja robię w glinianym) i zalać ok 0.5 l zimnej wody, może być z kranu. Pozostawić do zakiszenia na 4-5 dni, zależy od upodobania. Skórkę z chleba i czosnek wyrzucić, a resztę zamieszać i wlać do rosołu. Zagotować. Podawać z jajkiem na twardo, (podsmażonymi) ziemniaczkami i kiełbasą, posypać zieloną pietruszką.
Iwona Maszczyńska

Opcja szybkościowa:
Żurek


3 kiełbasy białe gotuje do miękkości, z liściem laurowym, 3 -5 ziarnami pieprzu i ziela angielskiego.
Gdy kiełbasa jest miękka (20 min) dodaję czosnek w plasterkach, włoszczyznę Hortexu w słupkach, pokrojone drobno ziemniaki, znowu gotuję 20 minut. Dodaję łyżkę stołową majeranku, gałkę muszkatołową i wlewam zakwas żurkowy w butelce. Wyjmuje kiełbasy, kroję w półplasterki, wrzucam do zupy i zabielam ją piekielnie tłustą śmietaną (18 %) ukwaszoną i wymieszana z dwoma łyżkami mąki. Można dodać jeszcze zasmażkę z cebuli i kiełbasy myśliwskiej. Doda to lekko brązowej barwy tej pysznej zupie.

Smacznego
Aga (2001 - luty)

 

Copyright (c) 1996-2003 DanaB
Strona aktualizowana 06.03.2003