Opowieści znad talerza  Okolica na talerzu Księga gości   Napisz do mnie Adresy kuchenne

JARZYNY

Bakłażany zapiekane nadziewane
Bigos
Bigos Irenki
Bigos z "Nowiny"
Cukinia faszerowana
Cykoria zapiekana z szynką
Fasola z jabłkami
Fasola po meksykańsku
Fasolka po francusku
Gołąbki we włoskiej kapuście
Jarzynowe chili
Kabaczki faszerowane mięsem
Kalarepka faszerowana
Kapusta cukrowa zasmażana
Kapusta czerwona zasmażana
Kapusta z grzybami
Kapusta z jabłkami
Kiszka kartoflana
Młoda kapusta tzw."gęstowana"
Omlet z cukinią po włosku
Pasta z soczewicy
Pate Chinoise albo Ciasto pasterskie z Quebec
Pieczarki faszerowane
Placek po węgiersku
Pomidory faszerowane mięsem
Poznańskie placki ziemniaczane - plyndze
Ratatouille
Szare kluski (ziemniaczane)
Selery faszerowane pieczarkami
Soczewica z grzybami
Szpinak na ostro
Szpinak "Szklany garnek"
Szparagi po maltańsku
Szparagi zapiekane
Ziemniaki zapiekane


MŁODA KAPUSTA TZW. "GĘSTOWANA"
1 główka młodej kapusty, pęczek dymki, 1 kopiasta łyżka posiekanego koperku, 2 łyżki masła, 1 łyżka mąki, sól, pieprz, sok z cytryny, cukier
Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, posiekać. W rondlu rozgrzać 1 łyżkę masła, włożyć kapustę, zalać wrzątkiem tylko do 3/4, dusić na małym ogniu ok. 20 minut. Dodać posiekaną dymkę i koperek .
Z pozostałego masła i mąki zrobić zasmażkę, dodać do kapusty, wymieszać, krótko zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny (ew. octem winnym). Kapusta powinna być lekko kwaskowata.

Przepis własny



KAPUSTA CUKROWA ZASMAŻANA
1 duża kapusta, 2 cebule, łyżka tłuszczu, łyżka mąki, kminek, sól, pieprz, ocet, cukier.
Kapustę poszatkować drobno, ugotować z 1 cebulą i kminkiem na silnym ogniu bez przykrycia. Drugą cebulę pokrajać, zrumienić z tłuszczem na jasny kolor. Na tłuszcz z cebulą wsypać mąkę, zrumienić na złoto, rozprowadzić zimnym wywarem z kapusty, mieszając zagotować. Połączyć z kapustą, posolić, dodać octu i cukru do smaku.
Podawać na kwadratowej salaterce
.
Przepis własny

dogóry

KAPUSTA Z JABŁKAMI
Średnia główka kapusty, 2-3 cebule, 3-4 jabłka, łyżka tłuszczu, łyżka mąki, kminek, sól, cukier

Kapustę poszatkować drobno, ugotować na silnym ogniu bez przykrycia. Jabłka obrać, zetrzeć na grubej tarce. Cebulę pokroić, zrumienić z tłuszczem na jasny kolor, wsypać mąkę, zasmażyć na złoto, rozprowadzić zimnym wywarem z kapusty na rzadką masę i zagotować. Połączyć z kapustą i jabłkami, doprawić solą, cukrem i kminkiem.
Podawać na kwadratowej salaterce.
Przepis własny



KAPUSTA CZERWONA ZASMAŻANA
Duża główka czerwonej kapusty, łyżka tłuszczu, łyżka mąki, sól, cukier, ocet
Kapustę poszatkować, ugotować z solą na silnym ogniu bez przykrycia. Roztopić tłuszcz, wsypać mąkę, zasmażyć na jasnozłoty kolor, rozprowadzić zimnym wywarem z kapusty, mieszając zagotować. Wymieszać kapustę z zasmażką, dodać sól, cukier, ocet do smaku, chwilę gotować. Podawać na kwadratowej salaterce.

Przepis własny

dogóry


KAPUSTA Z GRZYBAMI
3/4 kg kiszonej kapusty (jeżeli bardzo kwaśna - lekko przepłukać) włożyć do garnka, dodać kilka suszonych grzybów wypłukanych w ciepłej wodzie . Gdy grzyby miękkie, wyjąć i poszatkować.
1 cebulę zeszklić na łyżce masła lub oleju, zasmażyć z 1 łyżką mąki i wymieszać z kapustą. Dodać grzyby, doprawić do smaku cukrem i kminkiem. Można dodać kilka suszonych śliwek bez pestek, namoczonych, ugotowanych i pokrojonych w paseczki. Dusić wszystko jeszcze kilka minut.
wg Stefana Kuczyńskiego



SELERY FASZEROWANE PIECZARKAMI
4 dość duże selery wyszorować pod bieżącą wodą, zalać wrzącą wodą z dodatkiem kilku łyżek mleka, ugotować na pół miękko pod przykryciem. Odcedzić, wystudzić, obrać, przekroić na pół i wydrążyć zostawiając dość grube ścianki.
Pieczarki (ok. 25 dkg) oczyścić, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć, dodać 10 dkg pokrajanej w kostkę szynki, łyżkę posiekanej natki pietruszki i łyżkę keczupu. Doprawić do smaku, napełnić selery, posypać startym żółtym serem. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym tłuszczem. Zapiec ok. 10 minut.
Podawać jako dodatek do pieczeni wołowej lub jako samodzielne danie.
wg Henryka Dębskiego

dogóry

KALAREPKI FASZEROWANE
8 kalarepek, sól, tłuszcz do formy, żółty ser do posypania
FARSZ : 1/2 kg piersi z kurczaka, 1 szalotka, 10 dkg pieczarek, 3 małe marchewki, 20 dkg szparagów, 3 łyżki, 3/4 szklanki śmietany, 11/2 szklanki bulionu, sok z cytryny, sól, pieprz

Kalarepki obrać, umyć, obgotować 3-4 minuty , odcedzić. Gdy przestygną wydrążyć tak, żeby ścianki miały ok. 1 cm.
Mięso pokroić w kostkę i obsmażyć na oleju, doprawić solą i pieprzem, wyjąć z patelni.
Szalotkę posiekać, pieczarki oczyścić, pokroić w kostkę. Marchewki i szparagi oczyścić i pokroić w plasterki. Miąższ z kalarepek posiekać. Wszystkie warzywa podsmażyć na tłuszczu ze smażenia kurczaka. Wlać bulion, zagotować, dodać śmietanę i mięso. Całość dusić ok. 10 minut, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Kalarepki napełnić farszem, ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posypać żółtym serem.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C, wstawić kalarepki, zapiekać ok. 20 minut.
Podawać z ziemniakami i surówkami

Przepis własny


dogóry

BIGOS I
1 kg kiszonej kapusty, ok. 80 dkg słodkiej kapusty, 2 cebule, 10 dkg kiełbasy, 1/2 kg wieprzowiny, 10 dkg wędzonego boczku, sól, pieprz, liść bobkowy, ziele angielskie, 5 dkg powidełek pomidorowych
Kapustę kiszoną przekroić kilka razy, zalać wodą i podgotować w odkrytym garnku. Słodką kapustę i obraną cebulę poszatkować, ugotować, dodać do kapusty kiszonej.
Mięso pokroić na małe kawałki, obsmażyć na tłuszczu, gdy kapusta na pół ugotowana wrzucić mięso wraz z tłuszczem, dodać listek bobkowy, ziele angielskie, powoli gotować.
Kiełbasę obrać, pokroić na kawałki, boczek pokroić w grubą kostkę, wytopić, włożyć do kapusty. Bigos doprawić solą, pieprzem, można dodać powidełka pomidorowe.
wg Zofii Czerny



BIGOS Z "NOWINY"
W "Nowinie" bigos jest przyrządzany z dwóch rodzajów kapusty: słodkiej i kwaśnej.
Kwaśną kapustę gotuje się z wołowymi kośćmi szpikowymi, białą zaś w oddzielnym garnku, z suszonymi grzybami, podgardlem i karczkiem wieprzowym. Kiedy mięso jest już tak miękkie, że wręcz rozgotowane, wyjmuje się kości, kroi mięso i grzyby na kawałki. Łączy się oba rodzaje kapusty, dodaje przyprawy : sól, pieprz, curry, imbir i znowu gotuje. Do tego dodaje się specjalnie pieczone mięsa - im więcej, tym lepiej. Nowinowy bigos zawiera ich co najmniej czternaście rodzajów. Nie wkrawa się żadnych wędlin ani boczku, za to pieczony drób i dziczyznę.  Dolewa się wywar z grzybów, przyprawia solą i pieprzem. Potem całość się chłodzi i zamraża na kamień. Następnie kamienną bryłę ogrzewa się, dolewając prawdziwego bulionu (według starej receptury przez dwie-trzy doby, a nieraz cały tydzień, gotuje się różne mięsa wraz z kośćmi, z czego powstaje mocny wywar, który tężeje na galaretę). Bigos przyprawia się i ponownie zamraża. Po kolejnym odgrzaniu dodaje się suszone śliwki, odrobinę gałki muszkatołowej, kilka ziaren ziela angielskiego i jałowca (bigos musi być aromatyczny). Przed samym podaniem, kiedy już ma konsystencję jednolitej masy, wlewa się do niego trochę czerwonego wina (kiedy wleje się za wcześnie, wino wietrzeje, a bigos może sfermentować). Na samym końcu dodaje się odrobinę skórki cytrynowej, która łączy wszystkie zapachy.
wg restauracji "Nowina" w Głogoczowie

dogóry

BIGOS IRENKI
1 kg kiszonej kapusty, 2 cebule, 1/2 kg wieprzowiny, sól, pieprz, liść bobkowy, ziele angielskie, 2 ząbki czosnku, łyżeczka majeranku, 1/2 łyżeczki kminku, maggi, 3 łyżki przecieru pomidorowego; 5 suszonych grzybków
Kapustę kiszoną przekroić kilka razy, zalać wodą i podgotować w odkrytym garnku. Grzybki namoczyć na noc, ugotować i razem z wodą wlać do kapusty. Mięso pokroić na małe kawałki, osmażyć na tłuszczu, gdy kapusta na pół ugotowana wrzucić mięso wraz z tłuszczem. Listek bobkowy, 2 ząbki czosnku, łyżeczkę majeranku, 1/2 łyżeczki kminku, ziele angielskie wrzucić do małego rondelka, dolać 1/4 l wody, gotować ok. 5 minut. Wywar przecedzić do bigosu, dodać przecier pomidorowy, powoli gotować ok. 2 1/2 - 3 godz. Bigos doprawić solą, pieprzem. Najlepszy jest odgrzany na drugi dzień.
wg Ireny Rogowskiej z Kłodzka



KABACZKI FASZEROWANE MIĘSEM
1 kg młodych kabaczków
NADZIENIE : 30 dkg wieprzowiny lub baraniny bez kości, 1 czerstwa bułka - kajzerka, 1 duża cebula, 1 łyżka tłuszczu, 1 jajko, sól, pieprz

SOS : 1/8 l śmietany, 1 łyżka mąki, 1 łyżka koperku i natki pietruszki

Młode kabaczki obrać, opłukać. Jeśli są małe pokrajać wzdłuż na 2 części, wybrać pestki, lekko osolić. Duże kabaczki przecinać w poprzek na kawałki 3-4 cm grubości, wydrążyć łyżeczką nasiona i miękisz, pozostawiając cienką warstwę nie wydrążoną jako dno.
Przyrządzić nadzienie: mięso opłukać, pokrajać na kawałki, namoczyć bułkę w wodzie, cebulę obrać pokroić, podsmażyć na tłuszczu na jasnozłoty kolor. Mięso, bułkę, cebulę przepuścić przez maszynkę. Dodać jajko, sól, pieprz, utrzeć starannie. Nadzienie nakładać do kabaczków, ułożyć w jednej warstwie w płaskim rondlu, zalać niedużą ilością wody. Wstawić do gorącego piekarnika na 20 - 30 minut.
Gęstą śmietanę osolić, wymieszać z mąką, zalać kabaczki. Chwilę zapiekać, wyjąć na półmisek, oblać sosem, posypać siekaną zieleniną. Podawać z ziemniakami z wody.
Przepis własny

dogóry

CUKINIA FASZEROWANA
4 małe cukinie, 20 dag mięsa mielonego, pomidor, ząbek czosnku, mała cebula, oregano, sól, pieprz. Cukinię przekroić wzdłuż na pół, wydrążyć łyżeczką miąższ. Miąższ, pomidor, cebulę i czosnek drobno posiekać, wymieszać z mięsem, doprawić solą, pieprzem i oregano. Napełnić farszem połówki cukini. Po rozgrzaniu piekarnika do 200 st. C wstawić cukinię i piec 20 min. Podawać na gorąco z sosem pomidorowym (keczupem), przybrać marynowanym selerem (pociętym w "zapałki") i posiekaną natką pietruszki.
wg ZELPIO


OMLET Z CUKINIĄ PO WŁOSKU
ZUCCHINNI AND TOMATO FRITTATA
8 jaj, 1/2 szklanki startego parmezanu, 2 łyżeczki  posiekanego szczypiorku, 2 łyżeczki oliwy, 2 cienko pokrojone cukinie, 1/2 szklanki drobno posiekanej cebuli, 1 pomidor  obrany i posiekany, 1 roztarty ząbek czosnku, sól i pieprz.
Nagrzać piekarnik do 160 C. Rozmieszać w misce jaja , parmezan, sól, pieprz i szczypiorek. W teflonowej patelni z metalową rączką ( taką, którą można włożyć do piekarnika ) rozgrzać oliwę. Usmażyć połowę cukini do miękkości. Przełożyć do miseczki. Usmażyć drugą połowę, dołożyć do tamtej. Usmażyć pomidory, cebulę i czosnek, dodać usmażoną cukinię i rozłożyć równo na patelni. Wlać rozmącone jaja i smażyć aż się zetnie spód, ok. 3 minuty. Włożyć do piekarnika i piec ok. 15 minut, aż się zetnie wierzch, a całość nabierze złotego koloru. Ostrożnie, za pomocą 2 łopatek , przełożyć omlet na duży talerz. Kroić w trójkąty jak tort.
Smacznego
Felix. - przepis z sieci


SZPARAGI ZAPIEKANE
24 szparagi, 3 plastry szynki, śmietana, 50 g masła, szklanka mleka, 100 g tartego żółtego sera, łyżka mąki, starta gałka muszkatołowa, sól, pieprz, natka
Szparagi obrać, opłukać. Związać w pęczki, włożyć do osolonego wrzątku, gotować 15 min. Połowę masła stopić, wsypać mąkę, podgrzewać nie rumieniąc. Stale mieszając, wlewać zimne mleko, dodać pieprz, sól, szczyptę gałki muszkatołowej. Zestawić z ognia, gdy sos się zagotuje. Wymieszać z 4 łyżkami śmietany, resztą masła i 75 g sera. Plastry szynki przekroić na pół. Połowę sosu wlać do żaroodpornego półmiska. Pęczki odsączonych szparagów owinąć szynką, układać w naczyniu, zalać pozostałym sosem, posypać serem. Zapiekać ok. 15 min w rozgrzanym piekarniku. Przed podaniem posypać posiekana pietruszką.
wg ZELPIO



SZPARAGI PO MALTAŃSKU
Wiązka szparagów (około 300g), 5 cienkich plastrów szynki, 3 pomarańcze z cienką skórką, 1-2 łagodne cebule, czarne oliwki, koperek, 2 łyżki oliwy sól
Szparagi oczyścić, związać w pęczki, gotować 20 minut w osolonym wrzątku. Szparagi odsączyć, ostudzić. Dwie pomarańcze sparzyć, dokładnie umyć i osuszyć, pokroić razem ze skórką w cienkie plasterki. Cebulę obrać pokroić w krążki. Z trzeciej pomarańczy wycisnąć sok, wymieszać z solą i oliwą na sos. Pęczki szparagów owinąć plasterkami z szynki, ułożyć na półmisku na przemian z plasterkami pomarańczy i krążkami cebuli. Potrawę udekorować oliwkami i gałązkami koperku. Sos podać oddzielnie w sosjerce.
wg ZELPIO

dogóry


POZNAŃSKIE PLACKI ZIEMNIACZANE - PLYNDZE
1 kg ziemniaków, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku, 2 jajka, 2-3 łyżki mąki, sól, pieprz, ok. 1/2 kg smalcu do smażenia (może być olej);
Wybrać duże ziemniak, obrać, opłukać. Zetrzeć na drobnej tarce razem z cebulą i czosnkiem. Odsączyć nieco masę, dodać jajka, mąkę, sól i pieprz. Starannie wymieszać. Rozgrzać tłuszcz. Łyżką nakładać na patelnię okrągłe placki. Smażyć minut z obu stron na jasnozłoty kolor.
Podawać z cukrem i kwaśną śmietaną.
wg Marysi Dehmel z Lubonia k/Poznania


PATE CHINOISE albo CIASTO PASTERSKIE
1 puszka skondensowanej zupy pomidorowej (ok.288g), 1 kg ziemniaków, 1/2 kg mięsa mielonego, 1 puszka kukurydzy (ok.300g)
Ziemniaki obrać i ugotować.
Mięso mielone przesmażyć, po czym odcedzić nadmiar tłuszczu i wymieszać z zupa z puszki. Zrobić z ziemniaków puree (można dodać łyżkę lub dwie mleka). Do żaroodpornej brytfanny kłaść kolejno: mięso mielone, na to odsączoną kukurydzę i na końcu warstwę ziemniaków. Zapiekać w piekarniku 180 C, ok. 1/2 godziny, aż ziemniaki nieco się przyrumienią.
Danie nieskomplikowane i szybkie, bardzo popularne w prowincji Quebec i lubiane przez (!) dzieci.
wg Ewy Maciasz z Quebec - przepis z sieci
dogóry


SZPINAK NA OSTRO
ok.1/2 kg szpinak (w dowolnej postaci - mrożonka lub świeże liście), 1 łyżeczka masła, 1 łyżka śmietany, 4-5 ząbków czosnku, sól, pieprz
Szpinak doprowadzamy do momentu gdy stanie się papką. To znaczy rozmrażamy lub obgotowujemy i kroimy. Przekładamy do garnka (np. rondelka). Gdy jest gorący należy dodać masło oraz śmietanę. Następnie dodajemy czosnek (w zależności od gustu, ja dodaję 4 - 5 ząbków na paczkę mrożonki), pieprz. Dusimy 5 - 10 minut. Uwaga ! należy szpinak odparować. Soli należy dodać na samym końcu, gdyż jej smak szybko ginie. Można skropić (delikatnie) sokiem z cytryny. Podawać na gorąco.

wg Wojtka Maja - przepis z sieci



SZKLANY GARNEK
1/2 kg oczyszczonych liści szpinaku, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki masła, 1/2 szklanki kremówki, 2 żółtka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Na patelni rozgrzać masło, wrzucić osączony z wody szpinak i chwilkę poddusić, aby stał się miękki. Czosnek rozetrzeć z solą, dodać do szpinaku, wymieszać, doprawić pieprzem i gałką muszkatołową. Raczej nieduże szklane naczynie (potrawa będzie efektownie wyglądała) posmarować lekko masłem na dnie i wyłożyć ciasną warstwą szpinaku.
Kremówkę ubić na sztywno, dodać żółtka, dokładnie wymieszać i wyłożyć na szpinak.
Zapiekać w dobrze nagrzanym piekarniku, aż wierz pięknie się zarumieni. 
Podawać z młodymi ziemniakami.
Przepis własny



JARZYNOWE CHILI
1/2 szklanki kaszy jaglanej, 1 szklanka wody, 2 łyżki oliwy, 3 laski selera naciowego, pokrojone w talarki 1 duża cebula, pokrojona w kostkę, 3 duże ząbki czosnku posiekane, 2 szklanki czarnej fasoli z puszki, 4 całe pomidory z puszki, 15 dkg pieczarek, 1 łyżeczka przyprawy chili, 1 łyżeczka oregano, szczypta soli i świeżo zmielony pieprz
Pieczarki oczyścić, pokroić w kostkę, kaszę przebrać, opłukać, osączyć. W dużym rondlu udusić na średnim ogniu w oliwie cebulę, pieczarki, seler i czosnek - 7 min., dodać pomidory i przyprawy - zamieszać, dusić parę minut, aż pomidory będą miękkie. Dodać kaszę i fasolę, wymieszać, gotować na małym ogniu, mieszając przez dodatkowe 15 min pod przykryciem.
Podawać w głębokich miseczkach, posypane szczypiorkiem, zieloną cebulką lub pietruszką i ze świeżym chlebem.
Ulubiona potrawa dzieci!
Dla zwolenników pikanterii można z przyprawami dodać strączek ostrej papryki jalapeno lub chili.

wg Marlena Hagner - przepis z sieci

dogóry

RATATOUILLE
3 bakłażany, 2 młode cukinie, 2 cebule, 8 ząbków czosnku, 2 czuszki, po 1 papryce czerwonej, zielonej i żółtej, 4 duże pomidory lub duża puszka pomidorów bez skórki w zalewie, oliwa z oliwek, zioła prowansalskie, pieprz, sól
Wszystkie warzywa dokładnie umyć.
Bakłażany pokroić w dużą kostkę, posolić i odstawić na 15 minut, następnie opłukać z soku (zawiera solaninę). Z pomidorów usunąć skórkę, z papryki - gniazda nasienne. Cukinię pokroić w półkrążki, paprykę (także czuszkę) - w paski, cebulę - w kostkę, czosnek zmiażdżyć.
Na rozgrzanej oliwie chwilę smażyć bakłażany z czosnkiem, przełożyć do dużego garnka i dodać resztę warzyw. Chwilę smażyć, dodać przyprawy i zioła. Dusić ok. 10 minut.
Podawać na dużym półmisku.

Przepis własny na bazie starych przepisów

dogóry

POMIDORY FASZEROWANE
8 mięsistych pomidorów, 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego (karczek), 1 czerstwa bułka, 1 cebula, 1 jajko, 2 ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki soli, pieprz, tymianek, 2 łyżki oliwy z oliwek;
Z pomidorów odciąć wierzchy, łyżeczką wyjąć miąższ.
Bułkę namoczyć, odcisnąć. Cebulę i czosnek posiekać bardzo drobno. Bułkę, cebulę i czosnek wymieszać z mięsem, dodać całe jajko, sól, pieprz, tymianek, dokładnie wymieszać.
Pomidory nadziać farszem i ponownie nałożyć wierzch. Żaroodporne naczynie natłuścić oliwą, ułożyć pomidory.
Piec w piekarniku nagrzanym do temp. 220 stopni C przez ok 30 minut.
Podawać z ryżem na sypko lub białym pieczywem.

Przepis własny



GOŁĄBKI WE WŁOSKIEJ KAPUŚCIE
Przepis na 15-17 małych gołąbków
1 włoska kapusta, 1 szklanka ryżu, 1/2 kg mielonego mięsa (najlepsze: łopatka + podgardle), 1 cebula, 1 łyżka oliwy, 1/2 l wody, po 1 bulionie w kostce o smaku wołowym i grzybowym, sól, pieprz.
Ryż ugotować
na sypko, ostudzić. Mięso zmielić. Cebulę zeszklić na oliwie. Wszystko razem dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Z kapusty wyciąć kłąb, oddzielić pojedyncze liście, usunąć częściowo gruby środkowy nerw, zblanszować.
Na dnie rondla ułożyć kilka liści kapusty (najlepiej takich, które nie nadają się do zawinięcia farszu tzn. są za duże lub za małe). W zblanszowane liściu kłaść łyżkę farszu, zawijać boki liścia do środka i zwijać w rulonik, podobnie jak zawija się paszteciki z naleśników. Układać gołąbki w rondlu, najlepiej w jednej warstwie. Zagotować 1/2 l wody, rozpuścić w niej kostki bulionowe i wlać do gołąbków.
Rondel przykryć, wstawić do nagrzanego piekarnika na 30-40 minut. Włoska kapusta jest delikatniejsza od cukrowej, a poza tym gołąbki są mniejsze i dlatego potrzeba mniej czasu na upieczenie.
Można podawać z sosem
pomidorowym lub pieczarkowym.

Przepis własny
dogóry

PLACEK PO WĘGIERSKU
2 spore placki
PLACKI : 4 spore ziemniaki (ok. 1/2 kg), 1 nieduża cebula, 1 ząbek czosnku, 1 jajko, 2-3 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, olej do smażenia
SOS :
1/2 wołowiny, 1 duża cebula, po 1/2 strąka kolorowej papryki (czerwona, żółta, zielona), tłuszcz do obsmażenia, 1 łyżka mąki, gałązce tymianku i lubczyku, 1 łyżka przecieru pomidorowego, sól, pieprz.
SOS : Wołowinę pokroić w kostkę (2x2), obtoczyć w mące i mocno obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu. Przełożyć do rondla, spieczoną mąkę z patelni spłukać zimną wodą i przelać do rondla. Dodać cebulę pokrojoną w kostkę i zeszkloną, lubczyk, tymianek. Dusić ok. 1 godzinę. Oczyszczoną paprykę pokroić w cienkie paski, po godzinie dodać do mięsa razem z przecierem pomidorowym, solą, pieprzem i dusić jeszcze 1/2 godziny. Zagęścić mąką.
PLACKI : Obrane ziemniaki, cebulę i ząbek czosnku zetrzeć na tarce o małych oczkach. Dodać mąkę, jajko, sól, pieprz, starannie wymieszać. Na rozgrzanym oleju smażyć dość grube placki.
Przełożyć placek sosem z mięsem, złożyć na pół i jeszcze polać sosem. Podawać z surówką z kapusty.

Przepis własny



FASOLKA PO FRANCUSKU
1,5 szklanki fasolki (drobnej lub jaśka), marchew, pietruszka, kawałek selera, 2 nieduże cebule, 2 całe goździki, 2 ząbki czosnku, masło, 1 łyżka mąki, 1 szklanka białego wytrawnego wina, sól, pieprz, majeranek, ew. maggi (jak ktoś lubi),
20 dag kiełbasy (zwyczajna, toruńska albo coś w tym stylu), kwaśna śmietana.

Fasolę zalać chłodną wodą i odstawić na noc. Następnego dnia dodać marchew, pietruszkę i seler oraz jedną cebulę (w całości) naszpikowaną goździkami. Ugotować do miękkości (można bez solenia, ale ja solę). NIE ODCEDZAĆ!!!
W rondlu o grubym dnie rozgrzać masło, podsmażyć na nim pokrojoną w plasterki kiełbasę; wędlinę przełożyć na talerzyk, na uzyskanym tłuszczu zrumienić cebulę pokrojoną w talarki oraz roztarty czosnek, dodać mąkę i zrobić zasmażkę, zalać winem, wymieszać, doprowadzić do wrzenia i odstawić, żeby ostygło. Z fasoli usunąć włoszczyznę i cebulę (wody po gotowaniu powinno pozostać tyle, żeby fasola była tylko ciut przykryta), a fasolę wraz z woda wrzucić do gara z sosem winnym. Dodać kiełbasę i dusić wszystko ok. 30 minut, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania zaciągnąć śmietaną (+ ew. trochę mąki, jeśli uznacie, że jest ciut rzadkie), doprawić przyprawami do smaku. Pyszne z pieczywem.


Joanna Sereinig - przepis z sieci

dogóry

SOCZEWICA Z SUSZONYMI GRZYBAMI
Soczewice i suszone grzyby moczysz podobnie jak fasole, kilkanaście godzin, potem gotujesz do miękkości. Poziom wody utrzymuj taki, żeby soczewica była ledwo co zalana. Jak będzie miękka, posól do smaku.
Zrób zasmażkę z podrumienioną cebulką, dodaj do soczewicy, wymieszaj, zagotuj i gotowe. Jak lubisz, możesz doprawić kwaskiem cytrynowym. Ja najchętniej jem taką soczewicę jako dodatek do jajecznicy.
Smacznego


wedługBogusława Kempnego - przepis z sieci



PASTA Z SOCZEWICY
1 szklanka zielonej soczewicy, 1 płaska łyżka mąki kukurydzianej, 3-6 ząbków czosnku (zależnie od upodobań), 6 łyżek oleju roślinnego, 1 łyżka sosu sojowego, pieprz, bazylia, tymianek, zależnie od upodobań
Wypłukaną soczewicę zalać 2-ma szklankami wody i gotować do niemal całkowitego wygotowania wody (ok. 40 minut). Na 3-5 minut przed zakończeniem gotowania dodać mąkę kukurydzianą. Odstawić do wystygnięcia. W międzyczasie posiekać czosnek. Do wystudzonej soczewicy dodać czosnek, olej roślinny, sos sojowy, pieprz i przyprawy. Całość wymieszać i rozgnieść widelcem (część ziaren soczewicy może pozostać nie rozgnieciona). Pasta jest doskonała do smarowania kanapek. Dobrze smakuje z pokrojonym pomidorem, lub surówką z pomidorów.


według Andrzej Bienias - przepis z sieci

dogóry


CYKORIA ZAPIEKANA Z SZYNKĄ - Les  endives  au  jambon
Liczyć na każda porcję 1 cykorie i 1 plaster szynki.
Należy przewidzieć dwie porcje na każdą osobę.
Sos pomidorowy + przyprawy + kieliszek białego wina + parmezan
Cykorie posolić i popieprzyć i włożyć do garnuszka z małą ilością masła. Dusić powoli do miękkości 15-20 min.
Przygotować półmisek płaski idący do pieca : posmarować dno masłem (oliwą). Zawinąć każdą cykorię w plaster szynki, ułożyć rurki obok siebie na półmisku. Podnieść smak sosu pomidorowego musztardą i białym winem albo porto, wylać sos na ruloniki, posypać parmezanem i do pieca, aż się zapiecze.
To jest doskonała gorąca przystawka, tym bardziej, że można przygotować całe danie rano i dopiero w odpowiednim momencie wsunąć do pieca.
Amicalement Paul Urstein


według
Paul Urstein - przepis z sieci

dogóry

KISZKA KARTOFLANA
Ech, dawno to było jak moja mama i ja ją robiłyśmy, ale szło to chyba tak:
ok. 1 kilogram ziemniaków, co da mniej więcej metr kiszki, (raczej więcej), cienkie, wieprzowe jelita - powinny być baaaaaaaaaaaardzo czyste, takie prosto z uboju czyści się hektolitrami wody, a najlepiej jeszcze się moczy, w sklepach bywa kiszka solona i tą należy wymoczyć w wodzie, żeby wypłukać sól,
cienka kiełbaska (2 pętka, może być ładny boczek), cebula (ok. 2 średnich, ale nie jest to dodatek konieczny), przyprawy (pieprz, sól, opcjonalnie majeranek, i co kto lubi), pół kostki smalcu (ew. oliwa, ale u nas się to zawsze robi na smalcu), jajko, ew. mąka
Ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce (można ew. zmielić w maszynce, ale to nie to samo, efekt jest podobny jak przy wiórkach), dodać jajo, wymieszać, na patelni zasmażyć na smalcu pokrojoną w drobna kostkę kiełbaskę i cebulkę, jeszcze gorące dodać do ziemniaków, szybko zamieszać, dodać przyprawy do smaku. Ciasto będzie dość rzadkie, wręcz lejące, jeżeli się komuś wydaje za rzadkie może je zagęścić mąką. Konsystencja betonu powoduje jednak pewną gumiastość nadzienia.
Zawiązujemy kiszkę z jednej strony bawełnianą nitką i wlewamy masę do kiszki, na mniej - więcej  2/5 objętości kiszki. To się wydaje mało, ale kiszka się kurczy podczas zapiekania i może popękać. Zawiązujemy drugi koniec nitką. Jeżeli kiszka jest bardzo długa, można ją poprzewiązywać co jakiś czas na mniejsze kiełbaski.
Wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika i pieczemy na ok. 40 min na średnim ogniu (ok. 150 C). Blaszka powinna być lekko posmarowana oliwą. Po tym czasie kiszkę należy dość dokładnie ponakłuwać widelcem i piec jeszcze ok. 30-50min, aż się zarumieni i będzie ścisła w środku. Najlepszą metodą jest sprawdzanie patyczkiem jak ciasta, ew. spróbowanie.
Jemy jeszcze gorącą, a jak zostanie, możemy ją podgrzać na patelni.
według Ean - przepis z sieci

dogóry


PIECZARKI FASZEROWANE
Potrzebne są przede wszystkim duże pieczarki. Ja kupiłam takie, że 6 (słownie: sześć) sztuk ważyło prawie 80 dkg. Tylko trzy zmieściły mi się w foremce do zapiekania :-), ale wystarczyły na dwie osoby. Obrywamy grzybkom ogonki, zostawiamy kapelusze. Myjemy je, osuszamy na ściereczce, układamy w natłuszczonej foremce i przystępujemy do rzeczy najważniejszej, a mianowicie FARSZ (ilość na te 3 sztuki) 1 dużą cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na oleju do stanu zeszklenia 15 dkg drobno pokrojonych boczniaków + pokrojone ogonki z pieczarek dorzucamy do cebuli i smażymy jeszcze kilka minut, mieszając W miseczce łączymy 2 duże łychy gęstej śmietany z 2 jajkami, dużą ilością siekanej zielonej pietruszki, solą, grubo zmielonym czarnym pieprzem (sporo), słodką mieloną papryka i szczyptą curry. Do masy śmietanowej dodajemy ostygnięte tymczasem boczniaki, 2-3 plastry mozarelli pokrojone w kostkę i tyle tartej bułki, żeby powstała gęsta, nie lejąca się masa. W każdy pieczarkowy kapelusz nakładamy łyżeczką tyle masy, żeby powstał kopczyk i posypujemy go z wierzchu odrobiną tartej bułki. Wstawiamy do piekarnika na ok. 35 min, wyjmujemy, na każdym kopczyku układamy plasterek mozarelli i pieczemy jeszcze 5 min. Ponieważ nie byłam bardzo głodna, to został mi kawałek pieczarki na drugi dzień. Był zwarty, znaczy trzymał się kupy, i pokrojony na plasterki był bardzo smaczny na zimno z chlebem i odrobiną majonezu. Mam nadzieję, że ktoś spróbuje i też będzie mu smakowało :-) Pozdrowienia
ISIA - przepis z sieci

SZARE KLUSKI
1 kg ziemniaków, mąka, 1 jajko, sól, 15 dkg przerośniętego wędzonego boczku, olej.
Ziemniaki zetrzeć na tarce, nadmiar soku odcedzić (UWAGA!!! biały "krochmal", który zbierze się na sitku dodajemy ponownie do startych ziemniaków), dodać jajko i sól oraz tyle mąki, aby powstało tak gęste ciasto, żeby je można było kłaść łyżką. W garnku zagotować lekko osoloną wodę i łyżką rzucać na nią kawałki masy ziemniaczanej (powinny mieć kształt podłużnych kluseczek, ale nie muszą być zbyt regularne; właściwie im bardziej nieregularne, tym lepsze). Gotować kluski przez 2-3 minuty. Następnie odcedzić (tutaj są dwie szkoły : ja lubię dobrze odcedzone, ale na przykład mój Dziadziuś, stary Poznaniak, twierdzi, że prawdziwie szare kluski powinny pływać w tej gęstej "ślumpie" - kwestia gustu).
Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i wrzucić pokrojony w kostkę boczek, wytopić go trochę, tak aby powstały zrumienione skwareczki. Tłuszczem ze skwarkami polać kluski. Podajemy je obowiązkowo z gotowaną kwaszoną kapustą:

0,5 kg kiszonej kapusty, 1 duża cebula, 2 liście laurowe, 3-4 ziarna ziela angielskiego, majeranek, sól, pieprz, 1łyżka oleju
Cebulę obrać ze skórki, posiekać w kostkę i podsmażyć na złoto na łyżce oleju. Do garnka włożyć kiszoną kapustę, podsmażoną cebulę, liście laurowe i ziele angielskie oraz dwie łyżki wody i odrobinkę tluszczu. Gotować kapustę do miękkości. Pod koniec gotowania dodać majeranek (może być dość sporo, wtedy będzie bardzo aromatyczna), sól i pieprz do smaku. Mniam - to jak, znacie taki "wariant kluskowy" ????
Herbatka - przepis z pl.rec.kuchnia

I jeszcze jedna wersja szarych klusek.

Trzeba zetrzeć na bardzo drobnych oczkach surowe pyrki, dodać jajco, mąkę, sól i wybełtać ciasto o dosyć gęstej konsystencji. Łycha prawie staje. W międzyczasie ugotować wodę z solą i wrzucać do gotującej małe kluseczki.
Zgarnia się najwygodniej z pokrywki od garnka, przynajmniej mi jest wygodnie, a kluchy wychodzą zawsze.
Ciasto w żadnym wypadku nie może być lejące, musi odpadać od łychy konkretnymi, zwartymi bryłkami.
Gotować chwilę od wypłynięcia. Podawać z cebulką smażoną albo ze skwarkami, do tego kiszona kapusta.....
monika - przepis z pl.rec.kuchnia


FASOLA Z JABŁKAMI Magdaleny Bassett
1/2 kg fasoli, 3 łyżki miodu, garść rodzynek, 2 jabłka, sól, pieprz, majeranek, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżka keczupu, 2 łyżki octu lub soku z cytryny, 1/2 szklanki rosołu, żółty ser
Fasolę przebrać, opłukać, zalać wrzątkiem i doprowadzić do wrzenia. Przykryć i odstawić, aż wystygnie. Odlać wodę, przelać fasolę na sitko i pod bieżącą wodą płukać fasolę rękoma.  Całą operację powtórzyć (zagotować, ostudzić, wypłukać). Następnie  fasolę zalać wodą o podwójnej objętości i gotować na małym ogniu do miękkości. Odlać całą wodę.
Dodać miód (ja daję trochę mniej, niż w przepisie), rodzynki, jabłka pokrojone w małe kawałki, sól, pieprz, majeranek, sos sojowy, ketchup, ocet, 1/2 szklanki rosołu lub wody. Wymieszać, zapiekać przez godzinę. Na wierzchu może być żółty ser.
 wg Magdaleny Bassett  - przepis z sieci  
                                       
FASOLA PO MEKSYKAŃSKU
40 dag kolorowej fasoli,10 dag wędzonego boczku, 1 papryka (15 dag), 2 cebule (20 dag), 4 ząbki czosnku, 2 pomidory (20 dag), 2 łyżki smalcu, 1/2 łyżeczki oregano 1 liść laurowy, szczypta przyprawy chili, sól, pieprz 2 łyżki natki pietruszki 
Cebule i czosnek obrać, opłukać i posiekać. Paprykę (oczyszczona) i pomidory opłukać i pokroić w kostkę. Boczek pokroić w kostkę. Fasolę opłukać (nie moczyć). Czosnek, fasole i 1 posiekaną cebulę wrzucić do garnka, zalać wodą i gotować pod przykryciem 20 min. Dodać smalec, sól i dalej gotować (ok. 2 godz.), aż fasola będzie miękka. Boczek usmażyć na patelni na rumiano i przełożyć na talerz. Na tłuszczu wytopionym z boczku usmażyć paprykę i pozostałą cebule, doprawić solą, pieprzem, chili, dodać liść laurowy, oregano i natkę pietruszki (1 łyżeczkę natki zostawić do posypania), wymieszać i smażyć 2 min. Następnie dodać pomidory i 2/3 fasoli, dusić dalsze 2 min. Pozostałą fasolę rozetrzeć, dodać do warzyw i dusić jeszcze 10 min. gotowa fasole przełożyć do salaterki lub wazy, posypać boczkiem i natka. Przepis (wielokrotnie wypróbowany) pochodzi z Kuchni z 1996 r.
wg Marzena - przepis z sieci


  LENIWE GOŁĄBKI
1/2 kg mielonego mięsa,  1/2 główki średniej białej kapusty, 4 jajka, 6 łyżek kaszy manny, 1 torebka ugotowanego na półtwardo ryżu, bulka tarta, 1 cebula, sól, pieprz

Kapustę poszatkować drobno jak na bigos, cebule pokroić w  kosteczkę - zesmażyć na złoto, dodać do mięsa. Dodać ryz, jaja, kaszę, posolić, popieprzyć, można dodać vegety jak ktoś lubi zamiast soli.
Uformować z masy kotlety - trochę większe niż mielone, obtoczyć delikatnie w  bułce i obsmażyć na zloty kolor z dwóch stron. Tak podsmażone "kotlety" wkładamy do naczynia żaroodpornego lub brytfanny, zalewamy sosem pomidorowym (tutaj sos przyrządzamy według upodobań), pieczemy pod przykryciem w piekarniku ok. 1,5 h.
Z takiej proporcji otrzymamy ok. 20 oszukanych gołąbków.
Polecam, jadłam, są pyszne.
 MechaGodzilla


OGÓRKI Z MUSZTARDĄ
80 dag ogórków, 1/3 szklanki oleju sojowego
, do 2 łyżek musztardy, sok lub
zaprawa cytrynowa, sól, pieprz, cukier, 4 łyżki posiekanej
zieleniny (pietruszka i estragon), majeranek, szałwia, bazylia

Ogórki obrać, pokroić w kostkę w przypadku grubych przeciąć i wydrążyć
pestki z luźnym miąższem, włożyć do wrzącej, osolonej wody 3-4 minuty gotować, odcedzić. Musztardę ucierać dolewając olej dodać przyprawy. Ostudzone ogórki wymieszać z sosem i zieleniną.

Dwarazkia- przepis z sieci



CUKINIA NADZIEWANA
Małe cukinie
Nadzienie : 1/2 kg mięsa mielonego, 2 łyżki przecieru pomidorowego, majeranek, bazylia,  pieprz, sól,  żółty ser do zapiekania, cebula, trochę oleju 
Na oleju zeszklić cebule pokrajaną w kostkę, dodać  przecier pomidorowy , chwilę smażyć. Do tego dodać mięso mielone, przyprawy i zioła , można troszkę kapnąć wody, żeby się nie przypaliło , lekko podsmażyć. Cukinie umyć, pokroić na pół wzdłuż, wydrążyć. Podsmażone mięso nałożyć do wydrążonej cukini, posypać żółtym serem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiec, aż ser będzie przypieczony (30 minut). 
Można zalać sosem pomidorowym i zapiekać ok 25 minut.
."Jola


PYZY Z MIESEM
Zależnie od ilości, jaka chcesz osiągnąć, tyle potrzeba surowych ziemniaków. Najlepiej te ziemniaki (i najłatwiej w ten sposób),
przepuścić przez sokowirówkę. Do wiórek z ziemniaków wbić jajko lub jajka jeżeli duża ilość, osolić, popieprzyć, dodać zwykłej mąki. Zamieszać. Soku, który pozostał po pyzach absolutnie nie wylewać! pozwolić mu się ustać, i po jakiś 30-45 minutach zlać bardzo ostrożnie z wierzchu. Na dnie powinien osiąść krochmal, który dodajemy do ciasta -cały, który się osiadł. Uwaga - im więcej się osiądzie tym lepiej dla ciasta. Ciasto powinno dać
się ulepić w ręce, nie powinno być za gęste, wiec nie dodawaj za dużo zwykłej mąki. Musisz zrobić próbę na gorącej wodzie, jak ciasto się rozpada po 3 minutach gotowania to dodaj mąki, lub nawet trochę mąki ziemniaczanej.
Nadzienie:
 Zwykle mielone mięso, pieprz, sól, jedno jajko, chyba że duża ilość mięsa, wtedy 2. 
Wykonanie: Rozłożyć ciasto na ręce i nadziać mięsem. Formować coś w rodzaju piłki do footballa, uważać aby mięso było dobrze zakryte w cieście. Gotować na wrzątku, w kipiącej wodzie. Pyza surowa ma kolor siny, jak się ugotuje ma ona kolor szary. Spróbować po jakies 7-10 minutach jedna pyze
czy jest już ugotowana w środku. Dogotować w miarę potrzeby.
Ewa - przepis z sieci



ZAPIEKANKA
Ziemniaki, mięso mielone ( lub drobno pokrojona jakaś kiełbasa, np. salami ), kapusta kiszona, jabłka
Ziemniaki ugotować i zetrzeć czy tez zgnieść na puree; mięso obsmażyć z ulubionymi przyprawami na brązowy kolor; kapustę - jeśli jest zbyt kwaśna - opłukać; jabłka obrać, wydrążyć środki, pokroić w poprzek na plasterki i obsmażyć lekko na maśle na jasny brązowy kolor. Przygotować naczynie żaroodporne ( lub jakąś inna brytfankę ), natłuścić i obsypać bulka tarta. Następnie układać warstwami: ziemniaki puree, mięso, jabłka, kapustę. Ilość
produktów zależy od apetytu i wielkości naczynia do zapiekania. Oczywiście,  przyprawić do smaku solą, pieprzem itp. Na ostatnia warstwę posypać bułkę tarta. Zapiekać w temp. ok. 180 - 200° C przez jakieś 30 min ( do momentu, aż bulka na wierzchu będzie miała ładny, brązowo-zloty kolor ). 
Jeśli ktoś nie lubi takich kombinacji z jabłkiem, można je ominąć lub zastąpić np. cebulka czy innym warzywkiem.
Danka - przepis z sieci


ZIEMNIAKI NAFASZEROWANE
Chude mielone mięso jak na kotlety (bardziej: jak na kołduny), bez bulki w środku. Do środka trochę czosnku, majeranku (moim zdaniem obowiązkowy). Tym farszem z surowego mięsa nadziewamy wydrążone za pomocą łyżeczki do herbaty surowe ziemniaki, które wraz z tym, co zostało wydrążone, układamy w garnku i długo dusimy w prostym, rzadkim sosie pomidorowym, do którego warto włożyć ząbek czosnku, cebule i liść laurowy. Uwaga: łatwo można przypalić. Podajemy polane sosem, w którym się dusiły, najbardziej smakuje mi z kiszona kapusta.
 
Piotr- przepis z sieci



Copyright (c) 1996-2003 DanaB/ NetGate
Strona aktualizowana 06.03.2003